Tips & tricks tworzenia biżuterii

Postanowiłam spisać trochę ogólnych porad z własnego doświadczenia, które może przydadzą się początkującym.

 

1. Druty

Druty mają rożną grubość. te najcieńsze (ok. 0,2 – 0,3 mm) nadają się do wire-wrappingu. Krótko mówiąc wire-wrapping jest to technika polegająca na owijaniu jednego drutu drugim. Cienkie druty można też wykorzystać do oplatania elementów biżuterii np. koralików (rys.1). Jako podstawę konstrukcji kolczyków czy bransoletek czy też innych ozdób najlepiej użyć grubszych drutów (co najmniej 0,6 – 0,8 mm i grubszych). Będą one bardziej stabilne, mniej giętkie.
Przy używaniu drucików ze srebra oprócz grubości trzeba wziąć pod uwagę również próbę srebra – im wyższa tym bardziej miękki i giętki będzie drucik.

 

Kolczyki z koralikami owinietymi drucikiem

Rys. 1. Cienki drucik może ozdobić koraliki

2. Bransoletki, wisiorki, korale

Jako bazę bransoletek i naszyjników najlepiej wykorzystywać materiały elastyczne, które będą się dopasowywać kształtem do ręki czy szyi. Taki materiałami są: linka stalowa, rzemyki, sznurki, żyłki, łańcuszki. jeśli koniecznie chcemy użyć drutu, to warto konstruować bransoletkę z małych odcinków drutu (rys. 2) lub użyć grubego drutu (ok. 0,8 mm i więcej). Przy tworzeniu bransoletki starajmy się jak najmniej wyginać drut na różne strony. Przymocowując zapięcie dodajmy z każdej strony kilka oczek z drutu (minimum po jednym), tak by podczas zapinania bransoletki można było swobodnie manipulować karabińczykiem nie ryzykując, że naruszy lub przerwie konstrukcję bransoletki.

 

Naszyjnik wykorzystujący krótkie odcinki z drutu

Rys. 2. Użycie krótkich odcinków drutu, na które nawleczone są pojedyncze koraliki

3. Koraliki

Przed zakupem koralików i innych materiałów warto upewnić się, że otwory koralików są wystarczające, żeby przełożyć przez nie drucik/żyłkę o określonej grubości. Warto też wziąć zwykłą linijkę i narysować sobie jak duże faktycznie będą koraliki, które chcemy kupić, żeby się później nie rozczarować, że są za małe lub za duże dla naszych potrzeb.

 

4. Linka stalowa

Do linki stalowej warto zaopatrzyć się w kuleczki zaciskowe. Przydają się do umiejscowienia koralików w konkretnym miejscu na lince oraz do mocowania zapięcia. Do przymocowania zapięcia można również wykorzystać klej i końcówki, ale należy bardzo delikatnie obchodzić się z klejem, żeby nie pozostały nieestetyczne ślady. Natomiast dużo prościej jest wykorzystać dwie łapaczki i kuleczki zaciskowe lub same kuleczki, a mocowanie i tak będzie wyglądać ładnie i atrakcyjnie.

 

5. Kolczyki

Warto zaopatrzyć się w zapasowe koraliki, ponieważ kolczyki mają to do siebie, że często je gubimy. Najczęściej gubimy jeden i chcemy go odtworzyć. Warto też każdą parę kolczyków zaopatrzyć w stopery na biglach.

 

6. Proste kolczyki

Chcąc wykonać długie wiszące kolczyki z jednym koralikiem na końcu (kuleczką), lepiej wykorzystać linkę stalową lub tzw. żmijki (rys. 3) niż drucik. Wtedy kolczyki będą wyglądać ładniej. Drut ma to do siebie, ze srebrny z czasem ciemnieje natomiast posrebrzany ściera się, zwłaszcza jeśli na tak długim odcinku jest odkryty.

 

Kolczyki z wykorzystaniem żmijek

Rys. 3.

To wszystko, co w tej chwili mi przychodzi do głowy, ale chętnie odpowiem na wszystkie pytania odnośnie tworzenia biżuterii. Pytajcie w komentarzach.

 Print This Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>